Wady i zalety cięcia wodą - Waterjet
Cięcie wodą tzw. Waterjet to technologia polegająca na wykorzystaniu strumienia czystej wody lub wody z dodatkiem ścierniwa, która znajduje się pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na przecinanie materiałów o dużych grubościach. Stosowanie tej metody w przemyśle jest dość popularne w przypadku cięcia różnych materiałów, takich jak: metal, szkło, drewno, odzież, guma, kamień naturalny, ceramika, tworzywa sztuczne i kompozyt.
Jedną z głównych zalet w tym przypadku jest niska temperatura cięcia, dzięki czemu materiał nie jest narażony na odkształcanie, czy uszkodzenie związane z działaniem wysokich temperatur. Sterowana cyfrowo głowica tnąca pozwala osiągnąć w sposób wydajny wysoką jakość i precyzję obrabianego elementu. Zastosowanie bardziej zaawansowanych głowic tnących wyposażonych w sterowanie odpowiednim oprogramowaniem pozwala również na obróbkę materiału pod wieloma kątami.
Wyróżniamy dwie metody wykorzystywane przy cięciu wodą tzw. cięcie czystą wodą i cięcie abrazyjne. Cięcie czystą wodą polega na wykorzystaniu strumienia wody pozbawionej domieszek ścierniwa, co bardzo dobrze sprawdza się przy obróbce materiałów miękkich np. guma, wełna mineralna, drewno, pianki, gąbki itp. Cięcie abrazyjne polega natomiast na dodaniu do strumienia wody specjalnego ścierniwa (garnetu), który zwiększa możliwości, co do grubości i twardości obrabianego materiału. W metodzie abrazyjnej głównym elementem tnącym staje się ścierniwo, natomiast woda jest jego nośnikiem. Jak każda z stosowanych technik cięcia metali również i Waterjet ma swoje pewne wady, a mianowicie jest nim ograniczenie pozwalające obrabiać głównie powierzchnie płaskie.