Wady i zalety cięcia laserem
Jest wiele pozytywnych opinii związanych z metodą laserowej obróbki materiałów. Skąd takie opinie i czy samo wycinanie laserowe nie posiada wad?
Cięcie laserem jest coraz popularniejszą metodą stosowaną w przemyśle pomimo, iż istnieje wiele różnych metod do rozdzielania metalu. Jednym z głównych argumentów przemawiających za wykorzystaniem spolaryzowanej wiązki promieniowania elektromagnetycznego jest szybkość i precyzja, która znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów produkcyjnych. Aby zrozumieć, w jaki sposób cięcie laserem wpływa na wspomniane czynniki należy przedstawić pokrótce właściwości procesu wykrawania.
Pierwszym z elementów procesu jest rozplanowanie i szybkie zaprogramowanie urządzenia dla otrzymania pożądanych wzorów na arkuszu surowca. Pozwala to zmniejszyć ilość odpadu materiału niewykorzystanego oraz wpłynąć na szybkość wytwarzania pojedynczego detalu, jak i jego serii. Jest to duża zaleta, która w przeciwieństwie do innych popularnych metod wiąże się z dużą czasochłonnością i nie zawsze pozwala otrzymać optymalne rozwiązanie. Kolejnym etapem jest wykonie cięcia. Cięcie na laserze charakteryzuje się dużą precyzją i powtarzalnością. Pomimo wysokiej temperatury, jaką generuje laser, materiał ogrzewany jest tylko w wąskim fragmencie, mianowicie na samym styku z wiązką, co nie wpływa na jego właściwości. Ostatnim etapem całego procesu, który jest jednocześnie kolejną zaletą cięcia laserowego jest możliwość natychmiastowego skontrolowania gotowych detali, jak i wykorzystanie ich od razu do montażu. Wynika to z tego, że każdy prawidłowo wykonany detal nie posiada potrzeby dodatkowej obróbki. Metoda cięcia laserowego niestety posiada również pewne ograniczenia wynikające między innymi z mocy samego lasera, co wpływa głównie na grubość ciętego materiału.
W podsumowaniu cięcie laserowe jest jedną z najefektywniejszych metod wykrawania metalu. Pozwala uzyskać z wysoką precyzją i w szybki czasie skomplikowane powtarzalne kształty jednoczenie minimalizując ilość odpadów surowca. Za wadę tej metody można uznać jedynie ograniczenia parametrów materiału związanych głównie z jego grubością.